pondělí 7. května 2007

Obě "eR" v Mimoni: Starý styl a králík


Byl první máj, byl lásky čas ... Ti, co si povinně odbyli romantickou procházku po Petříně, mohli s čistým svědomím 5. května 2007 své drahé polovičky nechat doma v klidu uklízet, prát, žehlit a dělat ostatní ženské koníčky a vyrazit na jednu z největších akcí české tuningové scény. Ano, přišel den, který máme dlouho předem zaškrtnutý v kalendáři červeným tlustým fixem, války jsou tu, tedy ty Mimoňské. A to už v pořadí jedenácté.
Plno krásných aut, plno kouře pálících se gum, plno kraválu z laděných výfuků a duc duc muziky, plno krásných ženských ... To vše patří k Mimoňským válkám. Málokdo si je nechá ujít, je to svátek tunerů a "tuning girls". Ano, čtete správně. Některé drahé polovičky naopak nechaly doma v klidu uklízet, prát a žehlit své muže. A musím říct, že za leckterý tunerský počin něžného pohlaví by se nemusel stydět ani chlap.

Nebudu tu vypisovat, jaká auta tam byla k vidění vzhledem k tomu čtyřmístnému číslu, které nám načmárala ta sličná slečna u příjezdové brány za čtyři kila na čelní sklo. Kdo objíždí srazy pravidelně, tak ví, že jsou to v podstatě jedna a tatáž auta jako na ostatních srazech. Mluvím především o "libovkách", tedy autech účastnících se bodování Tuning Cupu (www.tuningcup.cz). Sem tam se ale objeví něco nového, co bylo do té doby v garáži v rozpracovaném stavu a už dlouho předtím v něčí hlavě.

Již minulou sezonu jste mohli na srazech potkat červenou Škodu Rapid. No, Rapid, možná jste potkali, ale ani nevíte, že to byla Škodovka. Tento projekt byl nazván Retro. Chybějící nárazníky, zahlazení kastle, změna světel, chromové elektrony, snížená střecha, plynový podvozek, který umí díky přizpůsobení náprav položit auto téměř na "břicho" a přitom se s tím dá i jet atd. To vše změnilo Rapida k nepoznání. Velmi zdařilé, dá se říct umělecké dílo, protože tohle je umění, získalo ohlas i na tuningových scénách v Německu, v mateřské zemi tuningu. A to už něco znamená.Retro se objevilo i v Mimoni. Ale ne samo. Vedle něho stál nový sporťák od Škody. Koncept měl pracovní název tuším Joyster. Nyní se objevil první pojízdný exemplář i v Mimoni. Po nové Oktávii RS 2.0 TDi jsem se obával (německá reklama na RS obsahovala slogan: "Endlich als TDI" /Konečně jako TDI/), že i tento sporťák se bude cpát ropou a po prošlápnutí plynu se ozve burácející zvuk traktoru. Jaké bylo mé překvapení, když jsem pod zadním sklem po vzoru vozů od pana Ferrariho objevil šestiválec 2,8i. Přesně tak, je to ten motor, co trhal asfalt v Golfu třetí generace, zněl jako "American Muscle" a kdyby jste dali ruku k sání, tak vám ji to při sešlápnutí plynu utrhne. VR6 stále žije. Tak tohle je auto snů, po nerealizaci konceptu Tudor, tu máme nádherný supersport od Škody. Je to super, nemusíme si brát R8čku na leasing, zbyde nám na benzín a ještě podpoříme hrubý domácí produkt. Sorry ... OMYL !!! To není Joyster ! A není to nový supersport od Škody. Je to Škoda Rapid. Tedy spíš RABBIT. Ano, po Retru tu máme další umělecké dílo nad kterém zůstává rozum stát. Z davu okolo tohoto tunerského počinu, kde se každý na sebe tlačil a rychle a zběsile mačkal spoušť digitálů, jsem jen zaslechl: "Ty voe, kam se se*ou designéři ze Škodovky, by se mohli učit ... "Škoda Rabbit je totálně předělaná Škoda Rapid s narvanýma 18kama MAK v blatníkách, Top Chop (snížená střecha), s upravenou přední čirou optikou z Oktávie II s bixenonama, zadníma LEDkama od Helly, brzdama MD components, sedačkama ze Subaru stíčka a motorem VR6. Nádhera. Majiteli se nedá upřít talent a smysl pro krásu a v neposlední řadě zručnost a um. I interiér má ke starému Rapidu daleko, spíš připomíná ten supersport. Jsme u zrodu nové ikony české tuningové scény a já tuším, že si v německém tuning časáku zas přečtu o "zázraku z Tschechische Republik".Moc mě nebaví laminátové vánoční stromečky, líbí se mi auta s duší, auta s nějakou myšlenkou a uceleným konceptem se smyslem pro detail. Retro a Rabbit taková jsou. Musíme si ale uvědomit, že je za tím vším spousta práce, spousta času a spousta peněz. A v neposlední řadě i zkušeností, protože taková auta se nerodí ze dne na den.

Nejčtenější články