MINI JCW Roadshow 2018

mimi road show

Další skvělou akcí, které se nám podařilo se zúčastnit, byla John Cooper Works roadshow pořádaná přímo MINI ČR. Akce byla pouze dva dny, první den jsem byl na cestě ze Švýcarska, takže volba padla na druhý den a poslední možný termín, tedy 29.6.2018 od 17:00. Podařilo se nám domluvit pro všechny stejný termín, Losíčkovi do toho však nakonec něco vlezlo, takže jsme jeli pouze dvě posádky – já a Dan.

Akce to byla opravdu velkolepá, cílem bylo představit účastníkům všechny dostupné modely MINI v JCW motorizaci, Clubman a Countryman navíc s pohonem All4. Po příjezdu na mostecký polygon na nás čekal poměrně bohatý catering a lákavě vyrovnaná řada Miníků, kteří jen volali “pojď se projet”. Nemuseli říkat dvakrát.

Program byl rozdělen do čtyř částí a účastníci do tří skupin. Naše skupina začala scénickou jízdou, což byl zhruba 16 km okruh obsahující město, okresky i dálnici. Každý se během trasy svezl ve dvou z dostupných modelů – naše posádka Countryman a Clubman. První jel instruktor, ale nenechte se zmást, rozhodně nás nebrzdil, naopak bylo cílem si jízdu a vlastnosti MINI náležitě užít. Perlička na celé trase byl skokánek, na němž se při projetí 120-130 km/h MINI skutečně na okamžik vzneslo do vzduchu, pěkný adrenalin.

Po návratu zpět na polygon jsme se prostřídali s ostatními skupinami a čekala nás připravená trasa na malém okruhu. Retardéry, šikany, z kopce, do kopce, mezi kužely… Moc pěkně připravená trasa, která ukázala možnosti všech MINI. S každým modelem jsme si projeli dvě kola a pak vyměnili za další model.

Další (a poslední řidičská) část byla kluzná plocha simulující přetáčivý smyk a vodní stěny, kterým jsme se po vyrovnání smyku měli vyhnout. Opět si každý vyzkoušel všechny modely. Zde musím konstatovat, že možná malý vliv na průběh každého smyku měla rychlost obsluhy trhací plošiny, někoho to rozhodilo slušně, někdy se zkrátka úplně netrefil do správného okamžiku a celý smyk tak byl těžká pohodička :-D.

Úplně poslední část bylo fyzické představení nového Clubmana JCW All4 a Countrymana JCW All4 (se super stanem na střechu) a zodpovězení otázek.

Abych za sebe zhodnotil jednotlivé modely – během scénické jízdy bych řekl, že není příliš pocitový rozdíl mezi mezi mým cabriem, Clubmanem nebo Countrymanem. Výkon má všechno stejný a za běžného provozu jsem si ani neuvědomoval, který model vlastně řídím. Ne tak na okruhu. Tam už byl rozdíl výrazně znatelný a za sebe Countrymana na okruh nebrat. Daní za vyšší karoserii a poněkud rodinnější auto je přílišná ztráta sportovních vlastností a projet si tím dravěji zatáčku za zdravého skřípění gum je téměř nemožné. Naopak mě velice překvapil clubman, tam jsem čekal nevýhodu oproti hatchi nebo cabriu a ona se žádná nekonala. Clubmana jsem si užil asi nejvíc. No a na kluzné ploše mi zase přišlo, že clubman si z nějakého důvodu jako jediný dělal, co chtěl, ostatní modely mi přišly znatelně ovladatelnější.

Závěrem musím zopakovat, že to celé byla opravdu super akce, pro řidiče bez výrazných omezení a s dostatečným prostorem si všechny modely vyzkoušet v takřka jakékoliv situaci. Všechny palce nahoru (a kdybych MINI neměl, po téhle akci si nějaké jdu rovnou objednat). No a úplně na závěr se musím pochlubit, že jsem si mohl vyzkoušet i nového Countrymana plug-in hybrid. Velmi zvláštní pocit. Ale ta elektřina, ta jako fakt JEDE!